Първа визита на индийски министър в Пакистан от едно десетилетие

Индийският външен министър Субрахманям Джайшанкар пристигна днес в Пакистан за срещата на Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС), предаде Ройтерс. Това е първото подобно посещение на индийски външен министър от десетилетие.
Джайшанкар е един от около десетте лидери, които ще участват в разговорите в пакистанската столица Исламабад, където са въведени драконовски мерки за сигурност. Основното събитие на срещата се очаква да бъде утре.  
Измина близо десетилетие, откакто за последен път външен министър на съперничещата си с Пакистан Индия беше на посещение в страната, а отношенията между двете ядрени сили остават студени.
Двете страни казаха, че не са планирани двустранни срещи.
Срещата на ШОС – евразийска група за сигурност и политика, сформирана през 2001 г. от Русия и Китай, е най-престижното събитие, организирано от размирната южноазиатска държава от години насам.
Китайският премиер Ли Цян вече пристигна в Пакистан, очакват се лично да присъстват още седем премиери на страни членки и страни наблюдатели, сред които и руският министър-председател Михаил Мишустин.  
ШОС включва още Иран, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан и Узбекистан. Киргизкият премиер Улукбек Кармишаков, таджикският – Кохир Расулзода и казахстанският – Олжас Бектенов ще пристигнат днес. Очакват се и министър-председателите на Беларус и Монголия.
Основната част от срещата на ШОС ще се проведе утре, но тази вечер пакистанският премиер Шехбаз Шариф ще приеме на вечеря за гостите си. Пакистанското Министерство на външните работи съобщи, че той ще проведе и двустранни срещи.
По време на срещата на ШОС ще бъдат обсъдени сътрудничеството в областта на икономиката и търговията. Наблюдателите смятат, че блокът ще търси и начини за противопоставяне на западното влияние в региона.
Пакистанското правителство обяви три почивни дни в Исламабад за училищата и бизнеса, а в града присъствието на полиция и паравоенни сили е изключително засилено.  
Армията отговаря за сигурността в „червената зона“ на столицата, където ще бъдат проведени повечето срещи на ШОС, съобщи министерството на вътрешните работи.
Степента на тревога преди срещата беше повишена, особено след убийството на двама китайски инженери на 6 октомври. Те станаха жертва на самоубийствен атентат, за който пое отговорност сепаратистката Белуджистанска освободителна армия. На 11 октомври при нападение загинаха и 21 миньори, но засега никой не е поел отговорност.