RSS СвятЛена Шилинг, най-младият депутат в Европейския парламент, води кампания против построяването на петролопровод в Източна Африка.
Двадесет и три годишната австрийка, която бе избрана през юни за евродепутат от групата на Зелените, доведе на пленарната сесия на ЕП в Страсбурт тази седмица млади активисти за климата от Уганда. Те са на първа линия в борбата срещу изграждането на Източноафриканския петролопровод – проект, който според тях е заплаха за техните общности и за цялата планета.
Днес Лена Шилинг и поканените от нея активисти проведоха фотоакция в кулоарите на институцията във френския град. Групата от 12 души носеше плакати с надпис “Накарайте замърсителите да плащат” и “Адаптиране на финансирането сега” и скандираше “Обединени никога няма да бъдем победени”. Демонстрацията обаче бързо бе прекъсната от охраната в сградата. Причината – активистите я проведоха в зоната за интервюта, където подобен тип действия не са позволени.
“Знаете, че предстои среща на върха на ООН за климата КОП29 и ще говорим за финансирането на Фонда за загуби и щети, за смекчаването и адаптирането, особено за Глобалния юг. Аз съм климатичен активист от Австрия и винаги съм работила с международното движение за климата. За мен е много важно да докарам активистите тук да разкажат своите истории и да кажат защо се нуждаем незабавно от действие по отношение на климата. Да чуем техните гласове, защото не говорим само за пари, а за съдбите на милиони хора”, каза специално за БТА Лена Шилинг.
Тя изрази солидарност с “онези, които понасят тежестта на кризата с климата”. “Накарайте замърсителите да плащат”, призова австрийската евродепутатка. Лена Шилинг отправи своето послание преди предстоящата другия месец в азербайджанската столица Баку световна среща на върха на ООН за климата КОП29.
Източноафриканският петролопровод е проект на френския енергиен гигант “Тотал Енержи” (Total Energies) за транспортиране на суров петрол от новооткрити находища в района на езерото Алберт в Уганда до пристанище Танга в съседна Уганда. Планирано е той да бъде дълъг 1443 километра.
Според строителите бъдещият петролопровод отговаря на екологичните норми. Активисти обаче твърдят, че той ще допринесе за замърсяването на планетата, като ще увеличи парниковите емисии в атмосферата.