Кой би могъл да състави следващото правителство на Литва

Литовците вчера гласуваха на изборите за парламент, като първите резултати сочат, че лявоцентристката Социалдемократическа партия на Литва (СДПЛ) побеждава дясноцентристката управляваща партия на министър-председателката Ингрида Шимоните.
Следват ключови факти за изборите в Литва, която е страна членка на ЕС и НАТО с население от 2,9 млн. души.
КАКЪВ Е ЗАЛОГЪТ
И двете основни партии са поддръжници на Украйна и критици на Русия и политиките им в областта на външните работи и отбраната до голяма степен са сходни.
Въпреки това вътрешнополитическите въпроси заеха важно място в кампанията. Социалдемократите обещаха да се борят с неравенството, като увеличат данъците за по-заможните литовци, за да осигурят повече средства за здравеопазването и социалните услуги.
Дясноцентристкият Съюз “Отечество” на Шимоните постави акцент върху постиженията си в поддържането на стабилността на държавните финанси, за да се подсили националната отбрана.
Не се очаква нито една от двете политически сили да получи мнозинство и ще трябва да се водят преговори с по-малките партии за формирането на коалиционно правителство.
За трите десетилетия, откакто Литва си възвърна независимостта от Москва след колапса на Съветския съюз, само едно литовско правителство е било преизбирано, като това стана през 2004 г.
КАК Е УСТРОЕН ИЗБОРНИЯТ ПРОЦЕС
Избирателната система в Литва е хибридна и половината от депутатите се избират чрез общи и преки избори, като има 5-процентен праг за получаване на места в парламента. Другата половина се избират по райони – процес, който вероятно ще облагодетелства СДПЛ и Съюза “Отечество” за сметка на по-малките партии. 
Ако никой от кандидатите в даден избирателен район не получи повече от 50% от гласовете, двамата кандидати с най-голяма подкрепа ще се изправят един срещу друг на втори тур, насрочен за 27 октомври.
КОИ СА ОСНОВНИТЕ ПАРТИИ
СДПЛ  – тя има подкрепата на популярния сред гражданите литовски президент Гитанас Науседа и кампанията ѝ включваше обещания да направи държавата по-справедлива, например чрез увеличаване на данъците за по-заможните и подобряване на обществените услуги.
Лидерката на партията – 64-годишната Вилия Блинкевичуте, е член на Европейския парламент от 2009 г. и е известна с това, че увеличи пенсиите, когато беше социален министър в периода от 2000 до 2008 г.
СЪЮЗ “ОТЕЧЕСТВО” – той преведе страната през пандемията, рязкото увеличаване на инфлацията с 20% след началото на руската инвазия в Украйна през 2022 г. и удвои разходите за отбрана.
Шимоните, която е финансов ястреб, запази строгия контрол върху държавните финанси, но някои критици казват, че тя не е изпълнила обещанието си да направи финансовата система по-справедлива.   
“ЗОРАТА НА НЕМУНАС” (“Немуно Аусра”) – популистка партия, основана през 2023 г. от гласовития опозиционер Ремигиюс Жемайтайтис. Партията води ожесточена кампания, белязана от критики срещу правителството и установения политически ред. Жемайтайтис напусна парламента през април, след като Конституционният съд установи, че той е нарушил депутатската си клетва, насаждайки омраза срещу евреите. Както Съюзът “Отечество”, така и СДПЛ  отхвърлиха възможността “Зората на Немунас” да влезе в оглавявана от тях коалиция.
ЛИБЕРАЛНО ДВИЖЕНИЕ НА ЛИТОВСКАТА РЕПУБЛИКА – партия, оглавявана от шахматния гросмайстор Виктория Чмилите-Нилсен, която е част от отиващото си коалиционно правителство на Шимоните.
ПАРТИЯ НА СВОБОДАТА – политическа формация, подкрепяща бизнеса, която също участва в коалицията на Шимоните и за нея гласуват млади избиратели. Лидер на партията е министърката на икономиката и иновациите Аушрине Армонайте. Партията на свободата подкрепи опитите на правителството да въведе нови данъци и се застъпва за легализирането на еднополовите партньорства.  
ЛИТОВСКИ СЪЮЗ НА СЕЛЯНИТЕ И ЗЕЛЕНИТЕ – оглавяван е от най-големия литовски земевладелец Рамунас Карбаускис, който е и един от най-богатите хора в страната. Партията бе на власт от 2016 до 2020 г., когато премиер бе популярният сред литовците бивш началник на полицията Саулиус Сквернелис.
“ЗА ЛИТВА” – партия, която стана политически инструмент на Сквернелис, след като той напусна Литовския съюз на селяните и зелените заради разногласия с Карбаускис. Има вероятност “За Литва” да стане четвърти коалиционен партньор на Съюз “Отечество”, което евентуално би могло да даде възможност на Шимоните да остане на власт.
 (Превод от английски език с малки съкращения: Николай Велев, БТА)