Последни – AI Bulgaria
Инфраструктурата на OpenAI се оказа неподготвена за огромния интерес към новите функции за генериране на изображения в ChatGPT и Sora. Главният изпълнителен директор Сам Алтман описа ситуацията като „търсене от библейски мащаб“, след като милиони потребители се втурнаха да тестват новите функционалности.
Новият генератор, базиран на мултимодалния модел GPT-4o („о“ за „омни“), се превърна във вирусна сензация благодарение на способността си да създава висококачествени изображения в разнообразни стилове, като особено популярен стана този на японското студио Studio Ghibli. Само за дни социалните мрежи бяха залети от изображения, генерирани от ChatGPT и Sora – от стилизирани версии на мемета и сцени от култови филми до реалистични интерпретации на публични фигури като актьори, политици и исторически личности.
„Наистина e вълнуващо да наблюдаваме позитивната реакция към изображенията в ChatGPT, но нашите графични процесори се топят“, написа Алтман в социалната мрежа X (Twitter), само ден след дебюта на новия генератор. По думите му търсенето е толкова мащабно, че е надминало всичките им очаквания: „просто не успяваме да наваксаме от пускането на функцията насам, хората не спират да работят, за да поддържат услугата. Никога не съм виждал подобно нещо“.
can yall please chill on generating images this is insane our team needs sleep
— Sam Altman (@sama) March 30, 2025
we just haven’t been able to catch up since launch so people are still working to keep the service up
biblical demand, i have never seen anything like it
— Sam Altman (@sama) March 30, 2025
Рохан Сахай, продуктов ръководител на Sora, обясни, че проблемите засягат и видео генератора, който – подобно на ChatGPT – изпитва затруднения вследствие на „абсолютно невероятния интерес“ към генератора на изображения. „За съжаление, нашите графични процесори също се топят, така че през следващите дни може да има по-дълги периоди на изчакване и проблеми с капацитета“, написа той в X.
Като мярка за овладяване на ситуацията, OpenAI ограничи броя на изображенията, които потребителите могат да създават – особено при безплатната версия на ChatGPT, където лимитът е три генерации дневно. Засегнати са и потребителите с абонаменти Plus, Pro и Team, като мнозина съобщават за грешки, отказани заявки и значителни забавяния.
ChatGPT продължава да се разраства с безпрецедентни темпове, като според последни данни на Semrush за март 2025 г., платформата се нарежда на 8-о място сред най-посещаваните уебсайтове в света с впечатляващите 5,2 милиарда месечни посещения. Главният оперативен директор на OpenAI, Брад Лайткап, наскоро разкри, че платформата има 400 милиона седмични потребители, а компанията си е поставила амбициозната цел да увеличи броя им до 1 млрд. до края на тази година. Това би затвърдило допълнително позицията на ChatGPT като една от най-бързо развиващите се технологични платформи в историята. Въпреки това, компанията трябва да се справи с недостига на графични процесори (GPU) – критичен ресурс, който мнозина определят като „горивото на изкуствения интелект“.
Във връзка с това редица световни издания, сред които Bloomberg, Reuters и The Wall Street Journal, съобщават, че OpenAI е близо до финализиране на рекорден кръг на финансиране в размер на 40 млрд. долара, който ще увеличи оценката ѝ до впечатляващите 300 млрд. долара.
Последвайте ни в социалните мрежи – Facebook, Instagram, X и LinkedIn!
Материалът GPU-тата на OpenAI се „топят“ – рекорден интерес към AI изображенията в ChatGPT и Sora е публикуван за пръв път на AI Bulgaria.
Leave a Reply