RSS СвятУнгарското председателство на ЕС иска през декември да се обсъди приемането на Румъния и България в “Шенген” по време на среща на вътрешните министри на ЕС, предаде австрийската агенция АПА. Това заяви днес заместник-министърът по европейските въпроси на Унгария Балаж Молнар в разговор с Асоциацията на европейските журналисти във Виена.
И Румъния, и България показаха, че пазят границите си, каза Молнар. По този начин незаконните преминавания през границите на Словакия и Унгария станаха по-малко, добави той. Молнар изрази надежда, че Австрия също ще обърне внимание на тази информация. Според него “Шенген” не е само тема, свързана със сигурността, а и икономически въпрос.
Унгарският заместник-министър отхвърли критиките, отправени срещу унгарското председателство на ЕС и своеволните действия на унгарския премиер Виктор Орбан, който през юли посети санкционирания от ЕС руски президент Путин в рамките на неговата “мисия за мир”.
“Вече 20 години сме част от най-ангажираните държави членове на ЕС”, заяви Молнар. “Не искаме да създаваме проблеми”, добави той.
По въпроса за миграцията обаче стана ясно, че Унгария е била права в предупрежденията си, което е “трагедия”, изтъкна той.
Критиките срещу правосъдието и върховенството на закона в Унгария също бяха отхръвлени от Молнар.
През април 2022 г. Комисията на ЕС инициира механизъм за върховенство на закона (процедура по член 7) срещу Унгария и блокира милиарди средства от ЕС. Съдът на ЕС осъди Будапеща за поредица от решения за предоставяне на убежище. Унгария ще продължи да се съобразява с решенията на Съда на ЕС и в бъдеще, увери Молнар.
По отношение на планираната среща на върха на европейската политическа общност и неформалната среща на върха на ЕС на 7 и 8 ноември в Будапеща заместник-министърът очаква “добра посещаемост”.
Няма информация, че някой ще отсъства, дори председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен (ще участва в срещата), каза Молнар. Той заяви, че “не се радва” на това, че Европейската комисия бойкотира срещите в Унгария. Това бе реакцията на Фон дер Лайен по отношение на политиката на Орбан за Украйна.
На неофициалната среща на върха на ЕС в началото на ноември ще бъде приета “Декларация от Будапеща” за конкурентоспособността на ЕС.
Не се очаква унгарската страна да отправи покана към следващия президент на САЩ, тъй като американският президент ще встъпи в длъжност едва в началото на януари, каза Молнар. Унгария не иска да повтаря действията от 2016 г., когато Доналд Тръмп бе избран за президент и ЕС насрочи извънредна среща на външните министри.
Тази “грешка” не бива да се повтаря и този път, заяви той.