RSS СвятАвстралийска сенаторка нападна словесно краля на Великобритания Чарлз Трети след днешната му реч в австралийския парламент, като го обвини в геноцид срещу коренното население на страната, предадоха световните медии. Агенциите са единодушни, че посещението на краля е разпалило отново дебата дали Австралия да бъде обявена за република, напълно скъсвайки отношения с короната в Лондон.
Премиерът на Австралия Антъни Албанезе, който иска Австралия да стане република със собствен държавен глава, и лидерът на опозицията Питър Дътън, който иска британският крал да остане номинален управник на държавата-континент, подновиха дебата за държавното устройство по време на посрещането на крал Чарлз Трети и кралица Камила в парламента в Канбера.
Двамата са на посещение в Австралия от петък, като днес пристигнаха от Сидни в столицата Канбера.
„Демонстрирахте голямо уважение към австралийците, дори и когато спорим за бъдещето на своя конституционен ред и естеството на отношенията с короната. Нищо не стои на едно място“, заяви Албанезе.
Не свой ред Дътън заяви, че за народа е било чест да посрещнат краля, въпреки споровете за бъдещето на монархията в Австралия.
„Хората се подстригаха, лъснаха си обувките, изгладиха си костюмите. И говорим само за републиканците“, подметна опозиционерът.
Ръководителите и на шестте австралийски щата подчертаха политическото разделение около отношенията между Австралия и Великобритания, отклонявайки поканите да присъстват на речта. Те заявиха, че биха предпочели австралиец за държавен глава.
Още в началото на речта си кралят благодари на коренното население на Австралия за традиционното посрещане на кралската двойка.
„Позволете ми също така да кажа колко дълбоко оценявам вълнуващата церемония за посрещане, която ми даде възможност да изразя почитта си към традиционните собственици на земите, на които се срещаме, които са обичали този континент и са се грижили за него за в продължение на 65 000 години”, каза Чарлз Трети, цитиран от Асошиейтед прес.
„През целия ми живот австралийските коренни народи са ми оказвали голяма чест да споделят толкова щедро своята история и култура. Мога само да кажа колко много моят собствен опит е оформен и подсилен от такава традиционна мъдрост“, добави Чарлз.
Сенатор Лидия Торп, която е от коренното население, изчака края на речта, изнесена от Чарлз, и се качи на трибуната, откъдето отправи критики.
„Върнете ни нашата земя. Върнете ни това, което откраднахте от нас… Нашите бебета, нашите хора… Вие унищожихте нашата земя. Дайте ни договор – ние искаме договор с тази страна… Това не е вашата земя, това не е вашата земя”, заяви Торп, която беше внимателно изведена от залата.
Докато я отвеждали, тя викаше “Ти не си моят крал, ти не си наш крал… Ти извърши геноцид срещу нашия народ”, допълват Пи Ей Мидия и ДПА.
През 1999 г. на референдум австралийците решиха да запазят Елизабет Втора като държавен глава. Широкоразпространено е мнението, че резултатът се дължи на несъгласията как да бъде избиран евентуалният президент на Австралия, а не на подкрепата за монархията, отбелязва АП.
Самият Албанезе изключва провеждането на нов референдум по темата по време на настоящия си мандат. Същевременно свикването на допитване е възможно, ако неговата лявоцентристка Лейбъристка партия бъде преизбрана на изборите през май догодина.
По-рано Чарлз Трети и Камила положиха венци пред Гроба на незнайния австралийски войн, като бяха посрещнати от местни жители. Австралийският военен мемориал е посветен на австралийските войници, загинали по време на двете световни войни, сражавайки се на страната първо на Антантата, а след това на Съюзниците.
По-късно кралят и кралицата ще отпътуват за Самоа за тридневно държавно посещение и ще се срещнат със световни лидери, които ще участват в среща на правителствените ръководители на Общността на нациите (Британската общност), която Чарлз официално ще открие.