Китай наложи санкции на тайванския бизнесмен Робърт Цао и депутата Пума Шен заради “сепаратистки” действия

Китай съобщи днес, че ще наложи санкции на тайванския бизнесмен Робърт Цао и депутата Пума Шен заради предположения, че са извършвали престъпни действия, както и дейности, свързани с тайванската независимост, предаде Ройтерс.
В изявление Китайската служба по въпросите на Тайван съобщи на “Блек Беър Академи”, че двамата мъже са свързани с действия, целящи да насърчат сепаратизма, който излага на опасност отношенията от двете страни на протока. 
Цао е един от най-богатите хора в Тайван, който заяви преди две години, че ще предостави милиони за две програми по гражданска защита, включително и на “Блек Беър Академи”. 
Шен оказва помощ при организирането на обучения в организацията.
Китайската служба по въпросите на Тайван заяви, че ще включи Цао и Шен в списъка с “привърженици на тайванската независимост” и ще наложи санкции на тях и на академията. 
Решението е взето, след като днес Китай започна нови военни учения около демократично управлявания остров, който Китай смята за собствена територия. Пекин каза, че ученията представляват предупреждение към “сепаратистките действия на силите за тайванска независимост” и разкритикува тайванския лидер Уилям Лай. 
Цао и Шен няма да имат право да пътуват до Китай, Хонконг и Макао, се казва в изявлението, и всички свързани с тях дружества няма да имат право да “трупат печалба” в Китай.
“Блек Беър Академи”, с помощта на властите на Демократичната прогресивна партия (ДПП) и силите за външна намеса, нагло насърчава агресивни елементи за независимост на Тайван и открито участва в сепаратистки дейности, свързани с независимостта на Тайван, под прикритието на лекции, обучения и тренировки на открито”, пише още в изявлението.
За момента Цао и Шен не са коментирали въпроса. 
Цао е основател и бивш председател на фирмата производител на чипове “Юнайтед Майкроелектроникс Корпорейшън” (United Microelectronics Corp) и преди време каза, че се надява програмите му да помогнат при обучението на милиони “цивилни воини” чрез курсовете по оцеляване и военно и контраразузнаване.
Шен е депутат от Демоктратичната прогресивна партия, който преди се е занимавал с кампании за проучване на дезинформацията, включително от Китай.
“Това е един от многобройните актове на сплашване от страна на Китай срещу Тайван, включително икономическа принуда и военни заплахи”, каза говорител на ДПП в изявление за Ройтерс. 
“Тези нерационални актове допълнително ще наранят чувствата на тайванския народ и ще навредят на отношенията от двете страни на протока”, заяви той.