Протест в Кения заради планирана ядрена централа в туристически център и хабитат на застрашени видове

Десетки граждани в Кения се събраха на протест срещу предложението за изграждане на първата атомна електроцентрала в страната в един от най-големите крайбрежни туристически центрове, където се намира и гора, включена в предварителния списък на световното наследство на ЮНЕСКО, предаде Асошиейтед Прес.
Окръг Килифи е известен с пясъчните плажове, където хотели и плажни барове са разположени по крайбрежието, а посетителите плават с лодки и се гмуркат около кораловите рифове или наблюдават птици в гората Арабуко Сококе, която според организацията на ООН е значимо природно местообитание за опазването на редки и застрашени видове.
Проектът, предложен миналата година, ще бъде изграден в град Килифи – на около 522 км югоизточно от кенийската столица Найроби. Много жители открито се противопоставиха на предложението, притеснени от негативните според тях последици от проекта за хората и околната среда, което доведе до поредица от протести, преминавали и в насилие.
Ядрената централа с мощност 1000 MW трябва да започне да се строи през 2027 г. и да бъде пусната в експлоатация през 2034 г., като цената ѝ е 3,8 млрд. долара.
Франсис Аума, активист на организацията „Мюсюлмани за правата на човека“, заяви пред АП, че отрицателните последици, свързани с атомната електроцентрала надхвърлят ползите от нея.
Горната камара на парламента преустанови разследването, докато не бъде разгледан искът, който двама адвокати подадоха през юли с цел да спрат изграждането на централата. Юристите твърдят, че срещите за участие на обществеността са били прибързани, и настояват агенцията за ядрена енергия и енергетика да не започва работа по проекта.
От агенцията заявиха, че строителството няма да започне в близките години и че се вземат под внимание законите за околната среда.