По време на днешната си визита в Кишинев, председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен проведе разговори с прозападната молдовска президентка Мая Санду и призова молдовците да гласуват на референдума на 20 октомври за присъединяване към Европейския съюз, предаде Ройтерс.
Молдова, която е бивша съветска република с 2,5 милиона население, разположена между Украйна и Румъния, произвежда референдум за вписване на членството в ЕС като “стратегическа цел” в своята конституция.
Датата на референдума съвпада с президентските избори, на които Санду се кандидатира за втори четиригодишен мандат, а вотът идва на фона на обвиненията от страна на молдовската полиция за засилена руска намеса в изборите – нещо, което Москва отрича.
“Народът на Молдова е изправен пред епохално събитие […] Призовавам молдовците да използват гласа си и да изразят свободната си воля”, каза Фон дер Лайен пред журналисти, имайки предвид референдума.”От вас, молдовците, зависи да вземете решение. Това е ваш суверенен избор накъде да тръгне страната ви и никой не може да се намесва в него”, посочи тя и допълни, че според нея мястото на Молдова е в ЕС.
Санду каза на съвместната пресконференция, че Фон дер Лайен е пристигнала в “ключов” момент за Молдова.
“Нашата мисия е да изградим Европа в своя дом”, посочи Санду.
Тя допълни, че 65 процента от износа на Молдова отива в ЕС и това показва “къде са стратегическите интереси” на страната.
Санду, която остро осъди руската инвазия в Украйна, е начело на усилията на Молдова да се присъедини към ЕС и се надява, че това може да бъде постигнато до 2030 г. Молдова започна предприсъединителни преговори с блока през юни.
Социологическите проучвания сочат, че Санду е фаворит за спечелване на изборите и има убедителна преднина пред останалите 10 кандидати. Анкетите сочат също, че мнозинството от молдовците подкрепят присъединяването към ЕС.
Отношенията на Молдова с Русия се влошиха през последните години. Прозападното правителство в Кишинев обвинява Москва, че се опитва да го свали от власт и се намесва във вътрешните работи на страната. Русия обвинява Санду и екипа ѝ, че разпалват “русофобия”, посочва Ройтерс.