Дипломатическите усилия за постигане на прекратяване на огъня в Ливан се засилиха, след като “Хизбула” се отказа от искането си за примирие в Газа като условие за прекратяване на огъня с Израел, предаде израелската новинарска агенция ТПС.
Досега “Хизбула“ настояваше, че няма да спре ежедневния си ракетен обстрел, ако Израел не прекрати войната си с “Хамас“.
Стремежът за разделяне на Ливан от войната в Газа набра скорост, тъй като Израел продължава да ликвидира високопоставени фигури от “Хизбула” и засилва натиска със сухопътна операция в Южен Ливан.
Арабски източници потвърдиха пред Пресслужбата на Израел, че преговорите напредват по две направления.
Едното направление включва дискусии между САЩ, Саудитска Арабия и Катар, насочени към това да тласнат Ливан към политически реформи и потенциални избори. Второто, по-чувствително направление, включва непреки разговори между САЩ и Иран, като се съобщава, че Техеран използва влиянието си, за да подтикне “Хизбула” и “Хамас” към прекратяване на огъня.
Ключов момент в този дипломатически натиск беше речта на заместник-генералния секретар на “Хизбула” Наим Касем, която беше изтълкувана като промяна в позицията на групировката. Във вторник Касем заяви, че “Хизбула“ подкрепя политическата инициатива за прекратяване на огъня, водена от председателя на ливанския парламент Набих Бери. Този ход вероятно е повлиян от Иран. Касем не посочи никакви условия и не обвърза действията на “Хизбула” с войната на Израел с “Хамас”.
Тази промяна в реториката се разглежда в Ливан като насочен от Иран опит държавата да се дистанцира от “Хизбула“ и от “Хамас“ с надеждата да се предпази страната от по-нататъшно въвличане в конфликта в Газа. Информациите от Ливан сочат, че Иран иска да осигури прекратяване на огъня, за да позволи на “Хизбула” да запази реномето и военния си капацитет, без да бъде въвлечена в по-нататъшни боеве за Газа.
Преговорите за разделянето на Ливан с войната в Газа се коренят в рамките на Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН, която сложи край на втората война в Ливан от 2006 г.
Тази резолюция, която беше приета както от Израел, така и от “Хизбула”, призовава за “разоръжаване на всички въоръжени групировки в Ливан“ и подчертава, че Южен Ливан трябва да бъде демилитаризиран, като изключение правеха само ливанските правителствени сили и мироопазващите сили на ЮНИФИЛ. Беше забранено и действието на всякакви чуждестранни сили в Ливан без съгласието на правителството.
Но “Хизбула“ така и не се разоръжи и не се изтегли от границата, ливанското правителство така и не разшири контрола си над Южен Ливан, а чуждестранните ѝ съюзници – най-вече Корпусът на гвардейците на ислямската революция на Иран и “Хамас“ – открито действаха там в продължение на години.
Ливанските политически фракции получават нарастваща подкрепа от международната общност. Фракциите настояват за избори и политическо решение въз основа на тази резолюция с надеждата да стабилизират Ливан и да намалят влиянието на “Хизбула”.
Израел обаче изрази недоволство от обхвата на тези дискусии, като вместо това призова за по-широко прилагане на Резолюция 1559 на Съвета за сигурност на ООН. Тази резолюция, приета през 2004 г., също призовава за разпускане на всички групировки в Ливан и е пряко насочена срещу военното присъствие и влияние на “Хизбула”. Израелските официални лица настояват всяко прекратяване на огъня или политическо споразумение в Ливан да включва разоръжаване на “Хизбула”.
На място ливанското правителство демонстрира, че предприема стъпки за засилване на контрола върху границите и ключовата си инфраструктура. Наскоро ливанската армия получи разширени правомощия да контролира сигурността на международното летище в Бейрут. Тази стъпка бе предприета в отговор на призивите на САЩ за засилено наблюдение на въздушния трафик и товарите.
Решението за предоставяне на правомощия на ливанските въоръжени сили се възприема като част от стратегията на САЩ за укрепване на ливанския суверенитет и същевременно за намаляване на влиянието на “Хизбула”.
След атаките на Хамас на 7 октомври 2023 г. подкрепяната от Иран “Хизбула” започва да обстрелва с ракети и дронове Северен Израел, при което загинаха 51 души. Според данни, публикувани от правителството на 29 септември, повече от 68 000 жители на Северен Израел са разселени от домовете си. Лидерите на “Хизбула“ неведнъж са заявявали, че ще продължат нападенията, за да попречат на израелците да се върнат по домовете си.
Военните цели на Израел включват сигурно завръщане на жителите на северната част на страната по домовете им.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ТПС)