Бъдещето на медиите започва да се оформя по начин, по който потребителите им могат мигновено да създават изцяло генерирано съдържание. След пробива в технологиите, позволяващи генерирането на картини, видео и аудио по зададена тема, днес всеки може да бъде “автор” на съдържание, което, на пръв поглед, да изглежда като професионално подготвено от екип журналисти, репортери, водещи и т.н.
NotebookLM, AI приложението за водене на бележки и проучвания на Google, се сдоби с нова интересна функция, която има за цел да направи усвояването на сложна информация още по-лесно, съобщава специализираното издание AI Bulgaria.
Функцията, наречена “Audio Overview”, позволява на потребителите да преобразуват качени документи, като PDF файлове, в аудио дискусии между двама AI водещи. Подобно на подкаст, водещите обобщават съдържанието, свързват различни теми и дори правят шеги.
В момента функцията е в експериментален етап и има някои ограничения, като например, че AI водещите говорят само на английски и понякога допускат грешки, посочват от компанията.
За да използвате NotebookLM и новата функция “Audio Overview”, просто трябва да създадете бележник, да качите документи и с натискането на един бутон да генерирате аудиодискусия.
В подкаста, който можете да чуете, генерирахме разговор между двама водещи, които коментират доклада Global Risks 2024, който се изготвя ежегодно от Световния икономически форум и очертава основните заплахи и рискове пред човечеството и дава прогнози в краткосрочен и дългосрочен план.
Генерирането на “предаването”, което много наподобява разговор между реални радиоводещи в сутрешен блок например, отнема само няколко минути и към момента функцията за изтеглянето на файла е със свободен достъп.
Моделът NotebookLM, който от лятото тази година е достъпен в 200 държави, сред които е и България, е изцяло безплатен и използва възможностите на Gemini 1.5 Pro – LLM моделът на Google, който е сред най-мощните в света.
Приложението позволява да бъдат качвани документи от други услуги на Google, като Drive, Docs и Slide, текстови файлове с разширение .pdf, .txt, аудиофайлове, но също и URL.
.