Делът на младите мъже в Германия, които са привърженици на дясната политика, се е увеличил, сочи проучване

Делът на младите мъже в Германия, които се определят като “по-скоро десни” в политически план, се е увеличил от 2019 г., предаде ДПА, като се позова на проучване, публикувано днес.
Проучването е проведено в началото на 2024 г. и според него една четвърт от всички млади мъже в Германия се определят като политически “десни” или “доста десни”. 
През 2019 г. този дял е бил 16%, сочи проучването “Шел Ют Стъди”, поръчано от петролния гигант “Шел”. Резултатите от проучването бяха представени днес в Берлин. 
Сред младите жени, от друга страна, политическата ориентация остава относително стабилна с леко увеличение от 10% през 2019 г. до 11% сега. 
В изследването са участвали 2509 млади мъже на възраст от 12 до 25 години и то е свързано с възгледите им по различни въпроси, сред които семейство, приятели, политически настроения и конфликти по света. 
Изследователи от университета в германския град Билефелд и университета Форалберг в Австрия анализираха резултатите заедно с института “Вериан”. Данните отговарят и на резултатите от скорошните местни избори в три източни германски провинции, в които според екзитполове най-вече млади гласоподаватели са подкрепили “Алтернатива за Германия”. 
Според автора на проучването Матиас Алберт някои млади хора са особено податливи на десни и популистки политически апели. 
“Виждаме значителен дял от ядосани и недоволни млади хора, около 12% от младите общо”, каза той. “Има и значителна част от критично настроени и разочаровани млади хора”, добави той. 
Въпреки това той и екипът му не виждат общо преориентиране към дясното сред младото население. Общите резултати дават знак, че обикновено младите се определят като “по-скоро леви”, сочи проучването. 
Това, което прави впечатление, е, че младите, независимо от кой пол, сега имат по-ясна представа за политическите си възгледи, отколкото са имали преди 5 години. 
Докато през 2019 г. около 17% от младите мъже са казали, че не знаят коя политическа страна заемат, през 2024 г. само 8% са заявили, че “не знаят” отговора на този въпрос. Тенденцията е подобна и сред младите жени. 
Като цяло, доверието в държавата и демокрацията е “стабилно”, казват изследователите. 
Въпреки това днешното младо поколение има големи притеснения и глобалните политики са “оставили своя отпечатък”. Общо 80% от участниците са заявили, че ги е страх, че в Европа може да избухне война. Също толкова голяма част изразява безпокойство за икономическата обстановка и възможността да има все повече бедни хора.