Двайсет и четирима чуждестранни лидери и генералният секретар на ООН Антонио Гутериш се очаква да участват в срещата на върха на БРИКС в Русия от 22 до 24 октомври, съобщи днес Кремъл, цитиран от Франс прес.
Покани за участие в срещата на върха, която ще се проведе в град Казан, „са изпратени до 38 държави. Тридесет и две от тях вече са потвърдили участието си, като 24 ще бъдат представени от своите лидери“, заяви пред журналисти съветникът в Кремъл по външната политика Юрий Ушаков. Той добави, че в срещата на върха ще участва и генералният секретар на ООН Антонио Гутериш – първото му пътуване до Русия от април 2022 г. – два месеца след руската инвазия в Украйна.
По думите на Ушаков осем държави ще бъдат представени от втория или третия човек във властовата си йерархия.
Всички държави членки на БРИКС ще бъдат представени от своите лидери, с изключение на Саудитска Арабия – енергийната суперсила, която ще изпрати външния си министър, каза Ушаков.
Председателят на Новата банка за развитие на БРИКС, Дилма Русеф от Бразилия, също ще присъства, посочи Ушаков.
По думите му „срещата на върха в Казан може да се превърне в най-важното дипломатическо събитие, организирано някога в Русия“. При това то ще състои в момент, когато тя е подложена на тежки международни санкции, а отношенията ѝ със Запада са на дъното заради нападението срещу Украйна.
В рамките на срещата на върха се очаква руският президент Владимир Путин да проведе двустранни срещи с около 20 свои чуждестранни колеги, съобщи Ушаков.
Сред лидерите, които се очакват в Казан, са китайският президент Си Цзинпин, близък съюзник на Путин, иранският президент Масуд Пезешкиан, турският президент Реджеп Тайип Ердоган, който поиска страната му да се присъедини към блока БРИКС, и беларуският президент Александър Лукашенко, верен поддръжник на Москва.
„Названието БРИКС прилича на английската дума „brick“ („тухла”),“ припомни Ушаков.
„И БРИКС изгражда тухла по тухла мост към по-справедлив световен ред“, каза той, като подчерта „многополюсния характер“ на групата, която обединява „Глобалния юг и Глобалния изток“, за да се противопостави, според Москва, на хегемонията на Запада и САЩ.